Psal se rok 2006. Internet už měl doma kdekdo, tlačítkové telefony byly ještě hloupé a facebook nebyl na světě, ale cosi jako sociální sítě už se klubalo na svět. Virtuálně jsme se scházeli na tehdy velmi populárním webu www.skoda110r.cz a tam jsme ve fórech a vláknech vedli diskuze, sdíleli užitečné informace a někdy jsme se zvládli i pohádat.
Fotografování vraku erka se mi zalíbilo, a tak jsem do naší komunity poslal výzvu: pokud někdo ví o dalších vracích, rád bych je zdokumentoval, dokud nezmizí. Projekt jsem pojmenoval „Putování za vraky Škoda 110 R“, a hledání začalo. Většinou jsem dostával informace o jednotlivých vozech, ale někteří znalci svého okolí jich dokázali najít i víc. Podle toho, odkud mi přišly jednotlivé tipy, jsem pak podnikal výpravy do různých částí naší země. Pro fotografy to tehdy byla zvláštní přechodná éra, kdy ještě film sváděl boj s digitálním záznamem, ale už bylo jasné, kdo vyhraje. Já jsem ale byl ještě staromilec a fotil jsem všechno na diapozitivní kinofilm. Už tenkrát jsem se snažil vytvořit materiál, ze kterého by třeba jednou mohla vzniknout kniha, ale s focením vraků jsem teprve začínal a netušil jsem, do čeho jdu.
Na konci roku 2007 jsem z nejlepších fotek vytvořil kalendář, ale nedá se říci, že by to byl nějaký prodejní trhák. Poprvé jsem narazil na to, že erka tehdy byla pořád ještě příliš mladá a v provozu jich jezdilo ještě příliš mnoho na to, aby někomu přišla „vzácná“. I tak jsem v jejich hledání pokračoval. Bavilo mě to!
O prázdninách roku 2009 jsme s kamarády Michalem a Michalem vyrazili na pánskou road-tour E(R)xpedice Valašsko s cílem jezdit, hodovat a fotit naše oblíbené vozy Š 110 R ve stavu krásném i omšelém. Znamenalo to přejet naši zemi napříč ze západu na východ, a tak jsem to samozřejmě spojil se spoustou návštěv podle mých tipů, kde se skrývají vraky auto-veteránů. Také jsem se na severu Moravy poprvé potkal s neuvěřitelně úspěšným lovcem vraků Davidem, který mi pak roky pomáhal hledat vraky zajímavých starých vozů. Právě na této výpravě jsem kromě několika erek vyfotil i mé první vraky tatrovek, a tím se mi nečekaně otevřel úplně jiný velký příběh, který jsem později popsal v mé první knize (Zátiší s vraky Tatra, 2018).

HUNTING FOR ŠKODA 110 R COUPÉ WRECKS | Vladimír Cettl

It was the year 2006. Most people already had the internet at home, phones still had buttons and were not yet that smart, and although Facebook had yet to see the light of day, sorts of social networks were hatching. We would gather virtually at skoda110r.cz, a very popular site back then, the forums and threads were full of discussions, useful information, and sometimes even arguments.
I had enjoyed taking photos of the old Erko and so I sent out a request to the community asking if anyone knew of any other wrecks because I’d like to take a picture of them before they disappeared. I named the project Hunting for Škoda 110 R wrecks and the hunt was on. I mainly received information about the odd car here and there, but some people were able to locate several wrecks in their surroundings. Following the leads I received, I set off on trips to various parts of the country. This was a peculiar transitional period for photographers; analogue photography was still battling against digital, but it was already clear who the victor would be. I was old school and used photographic film exclusively. Even then, I was trying to create and gather material for what might become a book in the future, but I had only just begun taking photos of wrecks and still had no idea what I had gotten myself into.
In late 2007, I used the best photos to create a calendar, but I can’t say it was a big hit. For the first time, I realised that the Erko was still too young and still too commonly seen on the roads for anyone to consider it ‘rare’. Yet my hunt continued. It was fun!
During the summer of 2009, I set out on a lads-only road trip with my two friends Michal and Michal. We named the trip E(R)xpedition Moravian Wallachia and our aim was to hunt down and shoot our beloved Škoda 110 R vehicles, whether they were in perfect condition or wrecks. This meant travelling across the country from west to east, and so I of course decided to follow up the leads I had been given regarding old wrecks. And so in the north of Moravia, I met David for the first time: an incredible wreck hunter that went on to help me to track down interesting old cars for years to come. It was on this trip that I not only shot a number of Erkos, but also my first Tatra wrecks.
And this unexpectedly started a completely different story, which I later recorded in my first book (Still Life with Tatra Wrecks, 2018).

POPIS | DESCRIPTION

Formát: 29 x 24cm | Dimensions: 29 x 24cm / 11,4″ x 9,4″

Rozsah stran: 80 | Number of Pages: 80

Jazyk: česky a anglicky | Languages: Czech and English

Měkká vazba | Paperback

Náklad druhého vydání: 555 | Numbers of Copies (second edition): 555

Všechny výtisky jsou podepsané | All prints are signed

Druhé vydání | Second Edition

ISBN:  978-80-270-9042-6


CENY | PRICES

Cena knihy Pátrání po vracích Škoda 110 R Coupé: 555 Kč

Price of the book Hunting for Skoda 110 R Coupé: €22 / £19 / $27

Cena poštovného v ČR: s dobírkou 135 Kč, při platbě předem na účet 85 Kč

Shipping EU: €19

Shipping GB: £17

Shipping US: $26


OBJEDNÁVKA | ORDER

Objednávka na e-mail vladimir@cettl.cz by měla obsahovat požadovaný počet kusů zboží (knihy) a Vaši doručovací adresu. Pro zasílání v České republice preferuji platbu na dobírku, ale je možná i platba na účet či přes paypal.

Send your order to vladimir@cettl.cz with the required number of items (books) and your address. Payment can be made via bank transfer or paypal.com.


SLEVA | SALE

Využijte slevu 11% při objednání 2 kusů a více – platí pro knihy i kalendáře.

Take advantage of 11% discount when ordering 2 pieces or more – valid for both books and calendars.