Kalendář 2021 – Tatra v Paříži
V únoru roku 2020 se v Paříži uskutečnila velkorysá prezentace, jaké se dějí jen jednou za mnoho desetiletí – výstava automobilů značky Tatra od jejích počátků až po poslední model osobního vozu. Myšlenka velké výstavy tatrovek na pařížském Retromobilu, se rodila několik dlouhých let. Na celé iniciativě je velmi potěšující, že vzešla od francouzských sběratelů a fanoušků, kteří se rozhodli tamní veřejnosti představit bohatou historii značky Tatra, ale třeba i příběh cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, kteří s tatrou 87 za politicky složitých časů projeli svět a vytvořili legendu o unikátním voze se vzduchem chlazeným motorem.
Když jsme s Denisem Alexandrem jednoho chladného večera v Praze popíjeli kávu a on mi nabídl, že by moje výstava fotografií vraků tatrovek mohla být zpestřením této výstavy, poslouchal jsem opravdu velmi pozorně! Najednou slyším toho Francouze, jak mi říká, že sen, který se zdál být vzletně nereálný, se může brzy stát skutečností! Když se rozjely reálné přípravy na všech úrovních, bylo především jasné, že půjde logisticky o velmi náročnou akci. Asi polovina vozů ve výstavě patřila francouzských sběratelům, ale mnoho unikátních vozů bylo potřeba do Paříže dovézt z Čech. Nakládka a vykládka vzácných vozů do speciálních kamionů je náročný proces, ale také veliká show! Salon Rétromobile je jedním z největších veteránských autosalonů na světě. Během pár dní jej navštěvuje více než 100 000 diváků a je na něj v celé Paříži navázáno i mnoho dalších iniciativ – především aukcí. Bylo pro mě trochu nepředstavitelné, jak taková návštěvnost může vlastně vypadat a jestli to nejsou trochu nadsazená čísla, ale pak jsme to zažili! Denně se nám výstavou přelévali desetitisíce lidí. Nejčastější dotazy probíhali asi takto: „Z jaké země je Tatra? Češi? A vyrábí ještě? Aha, Tatra z Rallye Paříž-Dakar, no jasně!“ Musíme si přiznat, že v automobilově soběstačné Francii je Tatra trochu tajemnou značkou a záměr překvapit veřejnost něčím, co neznají, přestože to má hlubokou a bohatou tradici, tedy vyšel na výbornou!
Nutno dodat, že když se v únoru 2020 tento autosalon konal, epidemie corona-viru valící se z Číny už nám byla v patách. Ještě po dobu jeho konání autosalonu bylo vše relativně v normálu. Ve francouzské televizi to byla stále jen „jedna ze zpráv“, nicméně už při odletu zpět jsem měl problém dostat se do letadla, protože mnoho letů bylo rušeno. Pasažéři spolu s leteckými společnostmi řešili velmi složitou situaci, která se zhoršovala a komplikovala každý den. O dva týdny později už by se tak velká akce konat nemohla, stejně jako mnoho dalších, které už se od té doby neodehrály.
– formát: A3+ 48 x 33 cm
– rozsah: 13 listů
– každý výtisk je číslovaný a podepsaný
Kalendář 2021 – Holandský ráj škodovek
Při dokončování knihy „Pátrání po vracích Škoda 110 R Coupé“ jsem zveřejnil výzvu, že kdyby někdo věděl o dalších erkách, mohu je ještě přijet vyfotit a do knihy zařadit. Krátce po této výzvě mi přišla zpráva od neznámého člověka z Holandska, že je majitelem sbírky sedmi vozů Škoda 110R, dovážených kdysi do Nizozemí. Okamžitě jsem se pro tu zprávu nadchl a chtěl jsem vyrazit ještě týž týden. Pak mi ale poslal fotografie, ze kterých bylo patrné, že naprostá většina automobilů jsou ve velmi dobrém a zachovalém původním stavu a jen tři erka by šlo označit jako vraky. Přestal jsem tedy pospíchat. Jednoho rána jsem se ale rozhodl, že do Holandska přeci jen zaletím. Zkontaktoval jsem tedy opět majitele, nakoupil letenky a vydal se na cestu.
Přijeli jsme k dnes již bývalému servisu a zastoupení Škoda. Z atmosféry bylo jasné, že jde o zakonzervovaný objekt, kde se již dlouho neodehrává žádný ruch a práce. Vše je zde jen uskladněno, odloženo, ale stojí to zde již dlouho bez hnutí. Majitel mi otevírá halu a úzkými uličkami se proplétáme mezi automobily, které se schovávají pod dekami a krabicemi. Jak míjíme jednotlivé automobily, u každého mi vypráví nějaký příběh. Jsme v bývalém zastoupení značky Škoda, které od 50. let provozoval jeho otec, takže vše, na co se podívá, je pro něj předmětem mnoha vzpomínek. Mnohé vozy si jeho dnes 89 letý otec koupil jako nové a je tedy stále jejich prvním majitelem. Na stěnách jsou vybledlé reklamní plakáty a cedule ze 70. a 80. let, propagující tehdy nové modely škodovky. Jsou tu erka, rapidy, tudory, staré octavie, pár favoritů a venku mnoho felicií, které spolu s novými octaviemi byly poslední modely, o něž tento servis pečoval, než se jeho brány uzavřeli.
Je mi velkou ctí, že jsem mohl toto místo navštívit a zdokumentovat. Zkušenost mi říká, že takhle to tu nebude vypadat věčně. Majitel nemá v úmyslu automobily prodávat, přestože nabídek dostává mnoho, často od nadšenců z České republiky. Rád by zde jednou zřídil muzeum, které by připomínalo bohatou historii značky Škoda v Holandsku. Jeho sbírka automobilů je rozhodně zajímavá a rozsáhlá, tak mu držme palce!
– formát: A3+ 48 x 33 cm
– rozsah: 13 listů
– každý výtisk je číslovaný a podepsaný