Kalendář 2023 – La tournée des Tatra en France

Tento kalendář reflektuje mé úspěšné letošní pátrání po tatrovkách ve střední a severní Francii. Samotný nápad se zrodil už v roce 2019, když mě do Francie pozval sběratel Denis Alexandre a po výstavě Salon Rétromobile 2020 mi Thierry Farges sepsal seznam francouzských muzeí a soukromých majitelů, kteří mají tatrovky ve své sbírce. Do celého záměru však vstoupila covidová omezení, takže na cestu jsem se vydal až zhruba po dvou letech – v srpnu 2022. Za 9 dní jsem urazil 4200 km a přivezl krásný set snímků. Úsměvná byla hned první příhoda, když jsem po noční jízdě 800 km z Čech do francouzského příhraničního města Mulhouse vstoupil do Musée National de l’Automobile – Collection Schlumpf a po chvíli hledání jsem zjistil, že mezi stovkami vystavených automobilů chybí jeden jediný – Tatra 87. Chvíli to vypadalo opravdu zoufale jako velmi nepovedený start výpravy, ale byla to naštěstí jen taková ta zábavná první zkouška. Vedení muzea mi vyšlo vstříc a vůz jsem mohl vyfotit v jejich restaurátorské dílně. Velmi krásné také bylo nahlédnout do ohromné sbírky vozů Panhard, kterou schraňuje sběratel Matthieu Cognet nebo v oblasti zámků u Loiry fotit Tatru 603 pana Christiana Poencina. Navštívil jsem další krásná automobilová muzea – Musée des 24 Heures du Mans a Manoir de l’Automobile. Program fotografování jsem uzavřel v Bretani poblíž Brestu, kde jsem vyfotil vojenskou Tatru 57K sběratele Gerarda Chevaliera. Snímky úžasných vozů Tatra 87 a 603-1 Denise Alexandra v Lille vznikly už při mé tamní návštěvě v roce 2019.

The calendar La tournée de Tatra en France presents my successful search for Tatra cars in central and northern France this year. This idea was born in 2019 when I was invited to France by collector Denis Alexandre. After the 2020 Salon Rétromobile exhibition, Thierry Farges made me a list of French museums and private owners who have Tatra cars in their collection. However, covid measures entered into the whole project, so I started my journey after about two years – in August 2022. In 9 days I covered 4200 km and brought back a beautiful set of photos. The very first amusing incident was when, after a night drive of 800 km from the Czech Republic to Mulhouse, I entered the Musée National de l’Automobile – Collection Schlumpf and after a while of searching, I discovered that among the hundreds of cars on display, there was only one missing – a Tatra 87. For a while it looked like a really desperate start to the expedition, but fortunately it was just a fun ordeal. The museum management helped me and I was able to photograph the car in their restoration workshop. It was very nice to visit the huge collection of Panhard cars being built by collector Matthieu Cognet or in the area of the Loire River chateaux to photograph Christian Poencin’s Tatra 603. I visited other beautiful automotive museums – the Musée des 24 Heures du Mans and the Manoir de l’Automobile. I concluded my photography program in Brittany near Brest, where I photographed the military Tatra 57K of collector Gerard Chevalier. The images of owner Denis Alexandre’s stunning Tatra 87 and 603-1 in Lille were taken on my first visit in 2019.

– formát: A3+ 48 x 33 cm
– rozsah: 13 listů
– každý výtisk je číslovaný a podepsaný
– cena: 555,-Kč + poštovné: 115,-Kč při platbě předem nebo 145,-Kč s dobírkou
– price: 39,- EUR with postage for the countries EU (SK, D, F…) & UK
– objednávky zasílejte na: vladimir@cettl.cz a do nadpisu zadejte slovo “kalendář tatra 2023
– the orders to be sent to: vladimir@cettl.cz (the “Calendar Tatra 2023” in the subject)

Využijte slevu 11% při objednání 2 kusů a více – platí pro knihy i kalendáře.

Take advantage of 11% discount when ordering 2 pieces or more – valid for both books and calendars.


Kalendář 2023 – Saaby end

V únoru 2022 jsem si po dlouhém hledání přivezl z Holandska žlutý kabriolet Saab 900 S (NG). Začala mi tím jakási nová motoristická éra a vstoupil jsem tímto krokem do pro mě nového světa zapálených fanoušků této bohužel již mizející automobilové značky. Především při shánění náhradních dílů jsem se dostal na pár zajímavých míst, kde cesta mnohých automobilů Saab definitivně končí. Ze zkušenosti si dovoluji předpovědět, že atmosféru vrakovišť nejspíš definitivně mizející automobilové značky skutečně doceníme až za pár let a pak se podobné záběry budou jevit až apokalypticky nesmyslné.

– formát: A3+ 48 x 33 cm
– rozsah: 13 listů
– každý výtisk je číslovaný a podepsaný
– cena: 555,-Kč + poštovné: 115,-Kč při platbě předem nebo 145,-Kč s dobírkou
– price: 39,- EUR with postage for the countries EU (SK, D, F…) & UK
– objednávky zasílejte na: vladimir@cettl.cz a do nadpisu zadejte slovo “kalendář saab 2023
– the orders to be sent to: vladimir@cettl.cz (the “Calendar Saab 2023” in the subject)

Využijte slevu 11% při objednání 2 kusů a více – platí pro knihy i kalendáře.

Take advantage of 11% discount when ordering 2 pieces or more – valid for both books and calendars.